گذرگاه

علم شیمی به بررسی رفتار مواد و چگونگی ترکیب شدن ان ها باهم می پردازدشیمی دان هاازواکنش های شیمیایی برای ساختن موادی مانند رنگ هاچسب ها موادشوینده داروها و....بهره میگیرند .             

عنصر ها و مواد مرکب           

عنصر مادهای است که تمام اتم های ان از یک نوع باشند. ماده ی مرکب مخلوطی از دو یا چند  عنصر است . برای  مثال ماده ی مرکب  نمک طعام با نام شیمیایی کلرید سدیم مخلوطی ازعنصر سدیم و کلر  است . بسیاری از مواد مرکب  مانند نمک و اب در طبیعت وجد دارد. مواد مرکبی مانند نایلون و پلاستیک به صورت مصنوعی در ازمایشگاه ساخته می شود

واکنش های شیمیایی                         

وقتی مواد گوناگون با هم ترکیب می شوند تا ماده ی جدیدی به وجود اورند یک واکنش شیمیایی رخ میدهد طی یک واکنش پیوند های بین اتم ها می شکند و امکان تشکیل مولکول های جدید را فراهم می اید  برای مثال اهن به کار رفته در خودرو  واکسیژن هوا با هم ترکیب می شوندو اکسید اهن تولید می شود.    

از کیمیا گران تا دانشمندان          

واژه ی شیمی از واژه ی عربی " الکیمیا " گرفته شده که به معنای تبدیل کردن  فلز های کم ارزشی مانند مس به طلاست.محمد زکریای راضی پزشک وشیمی دان ایرانی مدتی به کیمیا گری پرداخت اما خیلی زود به غیر عملی بودن این کار پی برد و به پزشکی روی اورد .  با وجود این دوران کیمیا گری او  بی نتیجه نبود  و  توانست   ویژگی ها ی بسیاری ازنمک ها ی طبیعی را به درستی توصیف کنند. در حقیقت کیمیا گران نخستین کسانی بودنند که مواد گوناگون  و نحوه ی واکنش ان ها را  با هم بررسی کردند  اما  در   دهه ی 1770 میلادی انتوان  لاوازیه  به  نحو دقیق نشان داد  که  واکنس ها ی شیمیایی چگونه رخ   می دهند. در  سال  1869   میلادی دیمنتری مندلیف شیمیدان روسی با  توجه  به چگونگی واکنش دادن عنصر ها با هم ان ها را دسته بندی کرد و جدول تناوبی را به وجود اورد.  

سلاح و دارو

شیمی دان ها در  جست وجو ی  واکنش های جدیدی هستند تا  کود  یا  داروی جدیدی بسازند . امکان  دارد  این ماده  ها   زنجیره ی درازی از  مولکول ها  داشته باشند .  مواد شیمیایی مفید در صنعت  از راه واکنش های شیمیایی و به صورت انبوه تولیدمی شوند  گازهی سمی و دیگر انواع  مواد  شیمیایی مدت ها  به صورت سلاح های جنگی  به کار می رفتند  اما امروزه استفاده از ان ها ممنوع شده است.

منبع : فرهنک نامهی نوجوان کلید دانش  نشر طلایی و پیام عدالت

نوشته شده در ۱۳۸٩/٥/٩ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ توسط آناهیتا ایمانی نظرات () |

Design By : Night Melody